Kamishibai jest niezwykle uniwersalnym narzędziem. Dzięki otwartej formule każdy może dostosować sposób narracji do własnego stylu wypowiedzi, a także potrzeb i możliwości słuchaczy. Może to być głośne czytanie książki z ilustracjami, które są cały czas przed oczami widzów. Ale może to być także teatr jednego aktora, gdzie skrzynka butai i ilustracje stają się zaledwie rekwizytami. Właśnie ta dowolność sprawia, że kamishibai nie tylko doskonale skupia uwagę odbiorców, ale także pozwala się odnaleźć w nowej roli osobom, które boją się tego typu publicznych wystąpień. Kamishibai był gościem na zajęciach w świetlicy z okazji Dnia Teatru 27 marca. Sami tworzyliśmy historie, sami prezentowaliśmy kolegom.
Dzień Teatru
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości
Klasa 8b wzięła udział w warsztatach rzemieślniczych, które miały miejsce w siedzibie Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi profesjami, tj. piekarz, cukiernik , fryzjer, kominiarz , architekt wnętrz, projektant wnętrz oraz architekt krajobrazu.
Młodzież mogli skosztować wyrobów wykonanych przez przedstawicieli poszczególnych zawodów, a nawet poddać się fryzjerskiej metamorfozie.
Uczniowie mieli możliwość spotkania z mechanikiem samochodowym, który samodzielnie odrestaurował stary model Hillmana. To było udane wyjście!!! Zajęcia z Doradztwa Zawodowego zrealizowane.
Erasmus+ - Portugalia
W dniach 18 - 22 marca 2025 r. trzynastu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Władysława Jagiełły w Tychach wraz z trzema nauczycielami uczestniczyło w mobilności uczniowskiej w ramach szkolnego projektu Erasmus+ “One team with STEAM”. Tegoroczna mobilność odbyła się w Colegio INED w Porto w Portugalii. Uczniowie w mieszanych grupach podejmowali działania STEAMowe (S - science, T - technology, E - engineering, A - art, M - mathematics). Wspólnie z portugalskimi rówieśnikami programowali przy pomocy Ozobotów turystyczne trasy na mapie Porto, razem także gotowali. Z okazji przypadającego na dzień 21 marca Międzynarodowego Dnia Poezji uczniowie deklamowali w trzech językach: polskim, portugalskim i angielskim wiersze Adama Zagajewskiego i Zbigniewa Herberta, które następnie interpretowali dźwiękowo. Było to bardzo ciekawe artystyczne doznanie. Projekt “One team with STEAM” opiera się nie tylko na pracy steamowej, zawiera także elementy ekologii, w związku z czym nie mogło jej zabraknąć i w Porto. Uczniowie wyszukiwali w internecie oraz porównywali źródła energii odnawialnej występujące w Polsce i Portugalii. Okazało się, że jesteśmy w tym względzie bliźniaczo podobni. Następnie przy pomocy programu GeoGebra, używając kodów i poleceń, mieli za zadanie wprawić śmigło wiatraka w ruch. Wszystkim grupom zadanie poszło jak z płatka. W czasie mobilności odwiedzili także rezerwat przyrody u ujścia do oceanu rzeki Douro “Reserva Natural Local do Estuario do Douro”, w którym mieli okazję zapoznać się z tamtejszą fauną (głównie ptactwem) oraz niespotykaną i unikalną florą. Miejsce, jak się okazuje, przypomina wybrzeże naszego Morza Bałtyckiego, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Następnie odwiedziliśmy jedną z najbardziej ekologicznych fabryk zajmującą się farbowaniem i dekatyzacją odzieży. Uczniowie poznali proces technologiczny samego przygotowania odzieży do sprzedaży, jak i zapoznali się z najnowocześniejszą technologią oczyszczania wody w zamkniętym obiegu. W czasie mobilności nie zabrakło także odkrywania historii i kultury Portugalii. Pojechaliśmy wspólnie na wycieczkę do Guimaraes zwanego kolebką Portugalii. To właśnie tam urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. Zwiedziliśmy zamek, będący pierwszą siedzibą króla, w którym przewodnikami byli nasi portugalscy koledzy, kaplicę i pałac książęcy. Z kolei w Porto uczniowie mieli okazję podziwiać piękne mozaiki ‘azulejos’ na krużgankach Katedry Se i na stacji kolejowej Sao Bento. Byli w jednej z najpiękniejszych europejskich księgarń “Lello”, podziwiali widoki z mostu Luisa I, spacerowali po dzielnicy Ribeira. To był niesamowity i niezapomniany czas. Poznaliśmy nowe metody pracy, rozwinęliśmy umiejętności, nabraliśmy pewności siebie w porozumiewaniu się w języku angielskim. To jednak nie koniec naszej portugalskiej przygody! Wspólnie będziemy pracować nad projektem eTwinning “Star diversity”. Erasmus + jest super!
Dzień Motyla
Fenomenem i absolutnym rekordem jest liczba jego gatunków. Eksperci szacują, że łącznie jest ich około 150 tysięcy, a każdy różni się umaszczeniem, wielkością i budową. Należą również do jednych z najbardziej rozwiniętych ewolucyjnie latających stworzeń na świecie. Na dodatek niektóre z nich, jak paź królowej, mogą wykonać ponad 300 ruchów na minutę i przemieszczać się z prędkością 55 km/h. Jednak takich umiejętności motyl nabywa dopiero pod koniec życia, a jest ono złożone z czterech etapów. Najpierw owad ten jest jajeczkiem, później gąsienicą, a następnie poczwarką. To ona ostatecznie przekształca się w skrzydlate stworzenie żyjące od kilku godzin do kilku miesięcy. Najdłużej życiem cieszy się latolistek cytrynek.
Na zajęcich swietlicowych 14 marca poznawaliśmy rodzaje, gatunki, przysłowia i opowieści o motylach. Zapraszamy na fb.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach i Urząd Miasta Tychy zapraszają na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 10.00 w Parku Miejskim Solidarności w Tychach.
Głównym celem spotkania jest propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu, w tym zespołu Aspergera oraz podnoszenie społecznej świadomości i wrażliwości w tym zakresie.
Zachęcamy, aby uczestnicy spotkania byli ubrani w wielobarwne stroje. Zwracamy uwagę na fakt, że coraz częściej jako logo autyzmu pojawia się znak nieskończoności zabarwiony na złoto lub na wszystkie kolory tęczy.
Dzień Kobiet
Armenia - 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa
Niemcy - Dzień Kobiet stanowi dzień wolny od pracy w Berlinie
Portugalia - Noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”[
Rosja - Najczęstszymi prezentami w Rosji są akacje srebrzyste i czekolada
Rumunia - Dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. Noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”
Tunezja - Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia
Włochy - Kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej
Polska SP 18 – Kobiety małe i duże otrzymują piękne życzenia i własnoręcznie wykonane podarunki, atmosfera panująca w tym dniu otula miłym nastrojem, a scenografie zaaranżowane w klasach i korytarzach niosą dobrą energię.
Kartki walentynkowe
Uczniowie klas 1-8 naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności plastyczno- językowe wykonując kartki walentynkowe w języku angielskim.
Oto wyniki konkursu:
Kl.1-3
1 miejsce: Veronika Rotar kl.2b
2 miejsce: Wiktoria Łaszczok kl.3c
3 miejsce: Aleksandra Wróbel kl.3c
Wyróżnienia: Kornelia Michalska kl.3b, Alicja Pełka kl.3c, Krystyna Rachlewicz kl.3c
Kl.4-8
1 miejsce: Natalia Białczak kl.8b
2 miejsce: Maria Ryguła kl.6c
3 miejsce: Julia Przepióra kl.4c
Wyróżnienia: Adrianna Wróbel kl.6c, Julia Zwolenik kl.4c, Filip Kwaśniewski kl.5a
Laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, zakupionymi z funduszy Rady Rodziców naszej szkoły. Nad konkursem czuwa każdego roku pani Magdalena Wacławek.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Powiadomienie
Szanowni Państwo,
Zgodnie z Uchwałą Nr VIII/136/24 Rady Miasta Tychy z dnia 19 grudnia 2024 r., likwiduje się z dniem 31 sierpnia 2025 r. Szkołę Podstawową dla Dorosłych wchodzącą w skład Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11.
W załączeniu :
1. Uchwała Nr III/48/24 Rady Miasta Tychy z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej dla Dorosłych wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11.
2. Uchwała Nr VIII/136/24 Rady Miasta Tychy z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie wyłączenia Szkoły Podstawowej dla Dorosłych z Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11 i jej likwidacji.