Data 21 marca dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom istotny składnik jądra komórkowego, nosiciel czynników dziedzicznych, zbudowany głównie z kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) w 21. parze w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej, zwany trisomią 21.
W każdej komórce ciała powinny się znajdować 46 chromosomy (23 pary). Jeżeli chromosomów jest za dużo lub za mało, bądź brakuje fragmentu chromosomu, mówimy o aberracji chromosomowej. Zespół Downa jest przykładem aberracji chromosomowej, polegającej na obecności dodatkowego chromosomu 21. pary (zamiast dwóch występują trzy chromosomy).
Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), aby budować świadomość na temat Zespołu Downa oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
Relacja foto jak zwykle na naszym fb.