Święta
Szlachetna paczka
Jak każdego roku, pani Agnieszka Gaszka zorganizowała akcję Szlachetna Paczka. W tym roku w akcji udało się zrobić aż 33 paczki, które trzeba było przewieźć aż trzema autami. Pierwszy raz w szkole udało się zebrać aż tyle darów. Udało nam się zapewnić wszystkie podstawowe potrzeby rodziny i o wiele więcej :)
Czerwony Kapturek
Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas starszych przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek wyjątkowy prezent. Było nim przedstawienie "Czerwony Kapturek" w trzech językach, polskim, angielskim i ukraińskim. Uczniowie doskonale nauczyli się swoich ról i wspaniale zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Występ uświetniły też kolędy w języku angielskim zaśpiewane przez uczniów starszych klas jak i dziewczynki z kasy 2b. Brawo dla wszystkich aktorów! Przedstawienie przygotowała pani Dagmara Kajzar. A fotorelację zobaczysz na fb.
Padel i nasz Mistrz!
Padel to sport rakietowy. Zawiera w sobie zarówno elementy tenisa jak i squasha, jest grą podwójną deblową. Jest uważny za jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Sprzęt do padla to specjalna rakieta, krótsza od tenisowej i nie posiadająca naciągu oraz piłki przypominące te do tenisa o różnej twardości i szybkości. Jest to gra zespołowa, zarówno dla zaawansowanych sportowców jak i amatorów, pełni funkcję rekreacyjną dla całych rodzin.Padel wywodzi się z Acapulco w Meksyku. W Hiszpanii padel to druga w kolejności najbardziej popularna dyscyplina sportowa po piłce nożnej.
Pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów w Padlu rozegranych w stałych parach odbyły się 07.12.24 w Toruniu. Nasz uczeń Michał Grzywacz wraz z partnerem gry Julianem kosowskim zdobyli Mistrzostwo w kat. U12. Gratulacje i owacje!
Zapraszamy na kiermasz świąteczny
Edukacja z wojskiem
Program edukacyjno-obronny, który był przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polegał na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. 3-lekcyjne szkolenia połączyły teorię i praktykę. Zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. W tym roku programie uczestniczyła klasa 6b.
WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM....
Braliśmy udział w corocznej akcji Szkoła do Hymnu w dniu 10 listopada o 11.11.
Odbył się konkurs recytatorski „Ojczyzna” - 39 uczniów klas 4-8 wzięło udział w szkolnym konkursie. Podczas konkursu wyłoniono zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w powiatowym konkursie organizowanym przez Bibliotekę Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach. Gratulujemy zwycięzcom – Maksymilianowi i Leonowi z klasy 4c; Liwii z klasy 4b; Natalii i Gabrielowi z klasy 8a oraz Aleksandrze z klasy 8c.
Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w obchodach Dnia Niepodległości organizowanych przez MCK Tychy.
Wszystkie klasy uczestniczyły w uroczystych akademiach przygotowanych przez pana Pawła Kubicę i zaangażowanych uczniów.
O innych aktywnościach czytajcie na naszym fb.
Cieszmy się naszą NIEPODLEGŁOŚCIĄ !
X Rajd Gwiaździsty z Książką
30.10.2024 r odbył się „ X Rajd Gwiaździsty z Książką”. Wydarzenie organizuje tyska Sekcja Bibliotekarska Związku Zawodowego Nauczycieli. W tym roku wzięło udział 13 zespołów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Inicjatywa, koordynowana przez panie Jolantę Rolnik i Magdalenę Krawczyk, miała na celu nie tylko upowszechnianie czytelnictwa, ale także promowanie właściwych zachowań ekologicznych. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Woda w Tychach". Naszą szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna dziewczyn z klas czwartych: Alicja Jaroszewska, Maria Gola, Ida Konfederak i Milena Kordecka. Uczennice zabrały ze sobą książkę Wojciecha Waltra pt. „Tychy pełne tajemnic”, a podczas spaceru odwiedziły staw Polkowiec w Parku Łabędzi. Po literackiej części rajdu uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat tego skąd się bierze woda w kranie przygotowaną przez pracowników Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. Uczniowie dowiedzieli się, skąd pochodzi woda, która na co dzień wypływa z tyskich kranów, jak działa proces jej oczyszczania i co robią małże w pracy. Na zakończenie w lekki i humorystyczny sposób „szalony doktor” z Parku Wodnego w Tychach przybliżył słuchaczom tajemnice świata wody.
Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Szkoła Podstawowa nr 18 w Tychach zajęła II miejsce w rejonowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym dziewcząt. Dziewczyny w składzie: Jagoda Przyżycka (7A) oraz Maja i Bianka Miodek uległy tylko Szkole Podstawowej nr 10 w Mikołowie i awansowały do półfinału wojewódzkiego. W turnieju brało udział pięć szkół. Jesteśmy pełni podziwu dla talentu i chęci naszych zawodniczek trenujacych pod okiem trenera tenisa stołowego, naszego wuefisty pana Jarka Przyłuckiego.
IV Tyski Turniej Szkół
Turniej przeznaczony jest dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych z terenu miasta Tychy. Składa się z czterech etapów oraz finału, które odbędą się w siedzibie organizatora. Pierwszy, drugi i trzeci etap Turnieju sprawdzają wiedzę i umiejętności z biologii, geografii, informatyki, matematyki, historii, języka polskiego i języka angielskiego, zgodnie z obowiązującym programem nauczania dla klas piątych w szkole podstawowej. Czwarty etap to potyczki sportowe i konkurs artystyczny. Do każdego etapu Turnieju szkoły zgłaszają jedną trzyosobową drużynę. Udział w jednej dyscyplinie nie wyklucza ucznia z udziału w kolejnej. Do czwartego etapu Turnieju szkoły mogą zgłosić dodatkowo jedną czteroosobową drużynę sportową. W tym etapie drużyna sportowa będzie punktowana osobno. Prawidłowe ocenianie każdego etapu Turnieju nadzoruje Jury. 24 października trzy uczennice klas szóstych a i b wzięły udział w Tyskim Turnieju Szkół. Były to Klaudia Bar, Matylda Łuczak i Lilianna Kuźdub. Zachęcamy koleżanki i kolegów do podjęcia rękawicy. Kolejne etapy czekają. Koordynatorem Turnieju w naszej szkole jest pani Aleksandra Zacharko.
Dzień Poczty Polskiej 18.10
W roku 2024 Dzień Poczty Polskiej. 18 października to historyczna data dla Poczty Polskiej, bowiem w tym dniu, w 1558 roku zapoczątkowała ona swoją działalność. Pierwsze zorganizowane usługi pocztowe w naszym kraju datuje się na okres, kiedy kształtowały się ośrodki władzy książęcej i królewskiej. Utworzenie tzw. „podwodów” przypisuje się Bolesławowi Chrobremu, obowiązek lokalnych przedstawicieli władzy do stworzenia wydzielonych pomieszczeń oraz dostarczanie koni dla posłańców wpisany została nawet do „Księgi elbląskiej” (podstawowe źródło ówczesnego prawa). W późniejszym czasie rozwijała się poczta kupiecka…….a kto ciekaw, niech szuka. My świętowaliśmy przy papeteriach, znaczkach i gęsich piórach. Uczyliśmy się pisać listy, adresować, a przy okazji poznawaliśmy historię.
Konkursy przedmiotowe
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie! Przypominamy!
Jak co roku, w szkole organizowane będą konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych woj. śląskiego. Konkursy są skierowane do uczniów wykazujących zainteresowanie związane z wybranym przedmiotem. Udział w konkursie jest dobrowolny. Zachęcamy uczniów do udziału i wykazania się swoją wiedzą. Harmonogram etapu szkolnego zamieszczony.
Więcej informacji na tablicy ogłoszeń w szkole lub na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach
https://kuratorium.katowice.pl/wp-content/uploads/2024/09/zasady-organizacji-wkp-w-roku-szk.-2024_2025.pdf
Życzenia dla całej społeczności szkolnej !
Szczepienia HPV
W związku z mozliwością skorzystania zbezpłatnego zaszczepienia się przeciw HPV w szkole, w ramach ,.Programu szczepień zalecanych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)", Ministerstwo zachęca do udziału w programie. Kluczowym celem programu jest zwiększenie liczby dzieci zaszczepionych przeciw HPV, a w konsekwencji zmniejszenie Iiczby osób z nowotworami szyjki macicy oraz innymi chorobam i nowotworami iwywoływany mi pr zez wirus a brodawczaka ludzkie go.
Przez dziennik Librus zostały wysłane materiały infbrmacyjno-edukacyjne dotyczące szczepień przeciw HPV, wzór deklaracji przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczący szczepienia przeciw HPV w szkole, wzór oświadczęnia i zgody przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczący szczepienia przeciw HPV w szkole otaz załącznik do Zalęceń MZ dot. realizacji szczepień przeciw HPV w szkołach.
Materiały zamieszczone zostały na stronie dedykowanej programowi:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/dla-szkol.
Dzień Języków Europejskich
Czytaj na fb o podejmowanyh w szkole działaniach i kierunku realizacji celów.
Celami święta są przede wszystkim
- ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
- propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
- propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.
Dzień Jabłka
Jabłko zawiera nie tylko witaminę C, ale jest także bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę E. Ponadto w tych owocach znajdziemy fosfor, wapń, żelazo, magnez a także spore ilości błonnika pokarmowego - niezwykle ważnego dla prawidłowego działania układu pokarmowego. Jabłko bogate jest we flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki, działają też moczopędnie oraz przeciwzapalnie. To wystarczające zalety, by regularnie w naszej diecie znalazły się te owoce. Jedzenie jednego jabłka dziennie, przez miesiąc, może przynieść zaskakujące efekty dla całego organizmu. Jakie? Sam spróbuj. Zajęcia powadzone w szkole z pewnościa przyniosły juz częśc wiedzy. Nawet na obiad konsumowalismy jabłka pod rónymi postaciami. Jak o roku, każdy przyniósł jabłko z zyczeniami dla innego odbiorcy.
Próbny alarm przeciwpożarowy
W próbnej ewakuacji (oraz tej prawdziwej) najważniejsze jest jak najszybsze opuszczenie budynku. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy powinni udać się za osobą koordynującą i przejść do wyznaczonego wcześniej miejsca zbiórki na zewnątrz budynku. Koordynator ewakuacji powinien sprawdzić, czy wszyscy pracownicy opuścili swoje stanowiska. Tak się wszystko zadziało u nas podczas próbnej ewakuacji podczas próbnego alarmu przeciwpożarowego. Zgodnie z zasadami, alarm taki odbywa się co roku. Ale o tym na naszym fb....
Europejski Tydzień Mobilności
Największe coroczne wydarzenie poświęcone lokalnej promocji ekologicznego transportu miejskiego, obchodzone w Europie jako European Mobility Week (EMW) w dniach 16-22 września, organizowane regularnie od 2002 roku z inicjatywy Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu. Celem jest zachęcenie europejskich władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu (transportu zbiorowego, rowerowego, ruchu pieszego oraz transportu multimodalnego). Ministerstwo Infrastruktury koordynuje organizację kampanii w Polsce. A władze Miasta Tychy zadbały o tę organizację dla uczniów szkół tyskich. O naszych tam poczynaniach można poczytać i poogladać na fb.
Pomoc powodzianom
Dzień Kropki
Kto wymyślił Dzień kropki?
Na świecie Międzynarodowy Dzień Kropki rozpoczął się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”, która opowiada historię Vashti, dziewczynki przekonanej, że nie potrafi rysować. Dzięki inspiracji i zachęcie ze strony nauczycielki Vashti odkrywa w sobie moc kreatywności. Moc drzemiącą w każdym z nas. Kropka może być mała, ale jest potężnym sposobem na pokazanie swojej wyjątkowej indywidualności i kreatywności . I to jest historia, która zainspirowała Międzynarodowy Dzień Kropki. „Kropka” zainspirowała miliony dzieci i dorosłych. Nasi nauczyciele wykorzystują ją jako metodę zachęcania do kreatywności i wpajania uczniom pewności siebie. Cała szkoła kropkowała z zapałem dziwiąc się z zaskakujacych efektów.